مسجد نُه گنبد

❇️ تاریخچه بقاع اسلامی ❇️

???? مسجد نُه گنبد:

???? مسجد نُه ‌گنبد یا مسجد حاجی پیاده بنایی تاریخی در سه کیلومتری جنوب شهر بلخ، افغانستان، است. این بنا در نیمه دوم سده نهم میلادی و در دوره حکومت خلفای عباسی (لعنة الله علیه) و سامانیان [در ایران] ساخته شده‌ است.

???? پس از ورود اسلام به مناطقی غیراسلامی، معابد زردشتیان و بوداییان و ... از فعالیت باز ماند یا تبدیل به مسجد شدند و تعداد زیادی هم تخریب شد.
نوبهار در شهر بلخ، یکی از معابدی بود که در زمان «فضل برمکی» به صورت مسجد جامع درآمد و بعداً نام مسجد نُه ‌گنبد را کسب کرد.

???? علاوه بر «فضل برمکی»، «یعقوب لیث صفاری» نیز در این کار سهمی گرفته و حتی بقایای آثار نوبهار را برای خلیفه عباسی به عنوان تحفه فرستاد.

⛏ سر انجام توسط چنگیزخان تمام آبادی ‌های بلخ همراه این بنای تاریخی که در آن زمان مسجد جامع شهر بود، ویران شد و هم اکنون بقایای اندکی از این مسجد به جای مانده است.

???? مسجد تاریخی‌ «نُه گنبد» که حال تنها چند پایه از گنبدهایش باقی مانده، در حال ساخت مجدد است.

???? چهار پایه وکمان های زیبا و دیوار‌های مندرسی افتاده که مجموع آن از یک مسجد اسلامی حکایت می ‌کند.
این مسجد که در میان اراضی کشاورزی و کشتزارها قرار دارد، در کنار آن یک حوض و یک آرامستان و چند درخت چنار کهن دور تا دور حوض مشاهده می ‌شود که علت اصلی آن بقایای مسجد که در زبان اهالی به (نه گنبد) شهرت دارد، می باشد.

???? آنچه در این مسجد جالب به نظر می ‌رسد آرایش و تزیینات ستون ‌های آن است که زمانی نُه گنبد بزرگ به روی آنها استوار بود و تعداد آن‌ها به شش پایه می ‌رسید که از جمله دو پایه آن افتاده و چهار پایه‌ آن هنوز پابرجاست.
این ستون‌ها با انواع طرح ‌های هندسی تزیین شده که به صورت مقعر گچ بری شده است و در آن نمونه‌ چندین نوع سبک و مکتب هنری را می ‌توان دید.منبع: http://boghatolmobarakah.blogfa.com/